HouseLED Exterior wall light
Ito Horizontal alignment
IP44 227x164mm 3000K 6W 450lm 230V 65° Anthracite Metal/Plastic
IP44 227x164mm 3000K 6W 450lm 230V 65° Anthracite Metal/Plastic
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- With dusk sensor
- Motion detector
- For 230 V direct connection
House LED Exterior wall light Ito Motion sensor Horizontal alignment IP44 227x164mm 3000K 6W 450lm 230V 65° Anthracite Metal/Plastic
- With dusk sensor
- Motion detector
- For 230 V direct connection
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- IP44 - protected against water spray, even outdoors
- LED lamp (fixed) included in scope of delivery
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 164 x B: 227 x T: 159 mm |
| net weight | 695 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| Material | Metal, Plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 450 lm |
| Beam angle | 65 ° |
| Colour temperature | Warm white, 3000 K |
| Luminous flux LED module | 700 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 6 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 54 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | swivelling/tilting |
| Dimmable | No |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced.|6 Control gear is not replaceable, the complete lighting must be replaced. |
| Power consumption | 7,5 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 8.5 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



























