Article-No.:
79691
NeordicPendant light
Haldar
E14 max. 20W Dark grey/Chrome matt dimmable Metal
E14 max. 20W Dark grey/Chrome matt dimmable Metal
£52.95*
£25.99*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Scandinavian-style light
- Can be combined with all Neordic lights
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
Neordic Pendant light Haldar E14 max. 20W Dark grey/Chrome matt dimmable Metal
Nordic design, matt chrome and timeless dark grey: the Neordic Haldar series stands for comfortable home light in a modern style. With matching table, floor and pendant lights, you can easily create lighting accents in the living area. Would you prefer more flexibility? The lights from the various Neordic series can also be ideally combined with each other. Depending on the light bulb used, the lamp is dimmable.
- Scandinavian-style light
- Can be combined with all Neordic lights
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
- Lamp tip: Crown mirror lamps look good and guarantee glare-free light
- Can be integrated in the URail system together with the accessories listed in the tab
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 120 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 1100 mm |
| glass length | 100 mm |
| Pendulum length range | 110 cm |
| Canopy depth | 25 mm |
| Canopy width | 100 mm |
| net weight | 416 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Chrome matt, Dark grey |
| Material | Metal |
| Collection | Trend Neordic |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Ceiling mounting |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | E14 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp used. |
| Maximum wattage range | max. 20 W |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |

























