Article-No.:
94926
LED Floor lamp3-Step-Dim
Melira
2700K 1570mm 1025lm ${Dimmbar_Namng} 17,5W Black matt/Gold
2700K 1570mm 1025lm ${Dimmbar_Namng} 17,5W Black matt/Gold
£181.00*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Elegant ring design in trendy gold colour
- Atmospheric lighting effect through the interplay of indirect and direct light
- Can be combined with the luminaires from the Melira series
LED Floor lamp 3-Step-Dim Melira 2700K 1570mm 1025lm ${Dimmbar_Namng} 17,5W Black matt/Gold
An eye-catcher with a touch of luxury! The Melira lighting range captivates with its elegant ring design in the on-trend colours of brushed gold and black matt. For a cohesive lighting scheme, the table, floor, pendant, wall and ceiling luminaires in the range can be flexibly combined with one another. The Melira floor luminaire lends modern living spaces a stylish and expressive elegance. The interplay of indirect light directed upwards and direct light directed downwards creates an atmospheric lighting effect. The integrated LEDs in the light rings, which emit a warm white light at 2700 K, ensure a pleasant lighting ambience. The cord switch can be used to switch the luminaire on and off, as well as to perform dimming in 3 stages (100%, 60% or 20%). The luminaire features a colour-coordinated textile cable. The plug can be swapped for EU or UK use via a click system.
- Elegant ring design in trendy gold colour
- Atmospheric lighting effect through the interplay of indirect and direct light
- Can be combined with the luminaires from the Melira series
- For stylish and expressive elegance in modern living spaces
- 3 brightness levels
- Colour temperature: 2700K - Warm white
- Ring diameter: 380 mm
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 380 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 1570 mm |
| net weight | 3956 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Gold, Black matt |
| Material | Metal |
| Textile cable | Textile cable |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Floor mounting |
| Connections | |
|---|---|
| Transformator plug | With plug-in transformer incl. EU/UK plug attachment |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 1025 lm |
| Color rendering index | > 90 Ra |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Luminous flux LED module | 1920 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | dimmable in 3 steps with integrated switch |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 17,5 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 121 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | Yes |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 2 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by electrician.|4 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Power consumption | 20 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 38.5 VA |
| Transformer height | 75 mm |
| Transformer width | 40,5 mm |
| Transformer depth | 80 mm |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |






























