Article-No.:
28777
230 V Filament
LED Candle E14
470lm 5W Dim to warm dimmable Clear
470lm 5W Dim to warm dimmable Clear
£10.00*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Retro-Kerze im angesagten Vintagelook
- Room light all around
- Colour temperature: 1800K - gold light up to 3000K - warm white
230 V Filament LED Candle E14 470lm 5W Dim to warm dimmable Clear
The filament candle lamp with an output of 5 watts is ideal for use in chandeliers, wall and ceiling lights due to its slim design. The light colour can be adjusted between 1,800 and 3,000 Kelvin using a standard wall dimmer. Depending on your mood, you can switch between cosy gold light and pleasant daylight white light. The Paulmann LED light bulbs with the Eye friendly label emit gentle-on-the-eyes, comfortable light. lights help create eye comfort – while working, reading, or relaxing.
- Retro-Kerze im angesagten Vintagelook
- Room light all around
- Colour temperature: 1800K - gold light up to 3000K - warm white
- Efficient LED technology

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 35 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 117 mm |
| net weight | 35 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Candle |
| Colour | Clear |
| Material | Glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | F |
| Energy consumption | 5 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| luminous flux at the end of lamplife | 93 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 470 lm |
| Colour change | Dim to warm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature to | 3000 K |
| Colour temperature | Gold light to Warm white, 1800 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 5 W |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 40 W |
| Base/Socket | E14 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | with dimmer R+C f.elect.trafos+230V bulbs |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |





















