£11.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Decorative lamp in a trendy vintage look
- Dimmable in 3 stages with standard light switch
- The memory function saves the last level used until the next time it is switched on
Rustic Shine 230 V Standard LED Pear 300lm 4,5W 1800K dimmable Gold
The decorative Rustic Shine LED light bulbs made of gold glass with 300 lm and 4.5 W combine nostalgic design with state-of-the-art technology! Consisting of high-quality all-glass and with extra-fine W-shaped filaments, the general-purpose lamp stands out for its attractive design. Even large light bulbshades are illuminated uniformly. Visually, the thin filaments resemble the rustic glowing wires of traditional incandescent light bulbs. They bring historic charm to modern living concepts and are more efficient than ever before, thanks to energy-saving LED technology. The lamp is suitable for use as decorative mood lighting in table, wall or ceiling lights with a standard E27 fitting. The colour temperature of 1800K creates cosy all-round lighting by bathing the room in a warm gold light. The brightness can be dimmed in three stages using a conventional light switch to create different lighting atmospheres – subdued lighting for a relaxed dinner atmosphere or brighter light for everyday activities. The integrated memory function stores the most recently selected setting until next activation for maximum convenience.
- Decorative lamp in a trendy vintage look
- Dimmable in 3 stages with standard light switch
- The memory function saves the last level used until the next time it is switched on
- Gold-lustered surface and extra-fine filaments
- Made of high-quality full glass
- Ideal for table, wall or ceiling luminaires with a standard E27 fitting
- All-round light ensures even illumination
- Efficient LED technology

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 60 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 105 mm |
| net weight | 27 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | General |
| Colour | Gold |
| Material | Glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy consumption | 5 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| luminous flux at the end of lamplife | 94 % |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 300 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Gold light, 1800 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | Dimmable in 3 steps with normal light switch |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 4,5 W |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 28 W |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | LED |
| Dimmable | Yes |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 8.5 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |

























