Article-No.:
28735
230 V Standard
LED Reflector GU10
350lm 6W Dim to warm dimmable White
350lm 6W Dim to warm dimmable White
£9.00*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Reflector lamp for directed light
- Directional light
- Color temperatur: 2700K - Warm white
230 V Standard LED Reflector GU10 350lm 6W Dim to warm dimmable White
The reflector lamp with an output of 6 watts provides directed light in spotlights, spots and downlights. The light colour can be adjusted between 1,800 and 3,000 Kelvin using a standard wall dimmer. Depending on your mood, you can switch between cosy gold light and pleasant daylight white light. The Paulmann LED light bulbs with the Eye friendly label emit gentle-on-the-eyes, comfortable light. lights help create eye comfort – while working, reading, or relaxing.
- Reflector lamp for directed light
- Directional light
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- Efficient LED technology

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 50 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 54 mm |
| net weight | 37 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Reflector |
| Colour | White |
| Material | Plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | G |
| Energy consumption | 6 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lamp lumen maintenance factor 6000h | 80 % |
| luminous flux at the end of lamplife | 93 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 350 lm |
| Colour change | Dim to warm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 36 ° |
| Colour temperature to | 3000 K |
| Colour temperature | Gold light to Warm white, 1800 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Luminous intensity | 800 cd |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 6 W |
| light source property | Light source |
| Base/Socket | GU10 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | with dimmer R+C f.elect.trafos+230V bulbs |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |





















