Article-No.:
94834
LED Exterior wall light
Sienna Twilight-controlled motion detector (HF) seawater resistant
IP44 212mm 3000K 9W / 3W 500lm / 0lm 230V Anthracite Aluminium
IP44 212mm 3000K 9W / 3W 500lm / 0lm 230V Anthracite Aluminium
£180.00*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- For 230 V direct connection
- IP protection: IP44 splash-protected
LED Exterior wall light Sienna Twilight-controlled motion detector (HF) seawater resistant IP44 212mm 3000K 9W / 3W 500lm / 0lm 230V Anthracite Aluminium
The modern look Sienna wall light creates eye-catching light accents in your outdoor area. As an orientation light, this light offers an optimal illumination of facades and entrance areas. An integrated motion sensor offers the option of activating the wall light as needed. Its corrosion-resistant exterior makes this light extra robust and makes it suitable for use in coastal areas, where environmental influences are much harsher. With an IP protection of 44, the light is protected against splash water.
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- For 230 V direct connection
- IP protection: IP44 splash-protected
- LED lamp (fixed) included in scope of delivery
- Decorative light effects set the wall in scenes
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 212 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 128 x T: 247 mm |
| net weight | 967 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| Material | Aluminium |
| Stainless | stainless |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Twilight-controlled motion detector (HF) |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 500 lm |
| Color rendering index | > 90 Ra |
| Colour temperature | Warm white, 3000 K |
| light colour | 3000 |
| Luminous flux LED module | 950 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 9 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class I |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced.|6 Control gear is not replaceable, the complete lighting must be replaced. |
| Power consumption | 14,5 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 11,5 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



























