Article-No.:
94868
LED Exterior wall light
Silma
Twilight-controlled motion detector (IR) Dual light output IP44 280x176mm 3000K 2x5,5W / 2x0,7W 2x600lm / 2x0lm 230V White Aluminium
Twilight-controlled motion detector (IR) Dual light output IP44 280x176mm 3000K 2x5,5W / 2x0,7W 2x600lm / 2x0lm 230V White Aluminium
£152.00*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- QuickPlug: Innovative installation plug for quick installations due to added mounting space and an convenient plug-in system
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- For 230 V direct connection
LED Exterior wall light Silma Twilight-controlled motion detector (IR) Dual light output IP44 280x176mm 3000K 2x5,5W / 2x0,7W 2x600lm / 2x0lm 230V White Aluminium
The robust Silma LED Exterior wall light in White with dual light emission set attractive lighting accents on house walls or entrance areas, providing better orientation around the house. Their modern look makes these lights a focal point in your outdoor area. The light switches on automatically in darkness, thanks to the integrated dusk sensor. Thanks to the swivelling design, the light can be directed wherever you need it.
- QuickPlug: Innovative installation plug for quick installations due to added mounting space and an convenient plug-in system
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- For 230 V direct connection
- IP protection: IP44 splash-protected
- LED lamp (fixed) included in scope of delivery
- Decorative light effects set the wall in scenes
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 50 x B: 280 x T: 176 mm |
| net weight | 967 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | White |
| Material | Aluminium |
| Stainless | stainless |
| Connections | |
|---|---|
| Quick Plug | QuickPlug |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | E |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Twilight-controlled motion detector (IR) |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 600 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Warm white, 3000 K |
| Luminous flux LED module | 890 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 5,5 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 90 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class I |
| Number of component parts | 2x |
| Replacable | 2 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by electrician.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 15 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 17 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
























