LED Recessed wall light
Wall
round 78mm 1,1W 65lm 230V 2700K White
round 78mm 1,1W 65lm 230V 2700K White
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- LED lamp (fixed) included in scope of delivery
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- For standard recessed device sockets with a 60 mm diameter
LED Recessed wall light Wall round 78mm 1,1W 65lm 230V 2700K White
- LED lamp (fixed) included in scope of delivery
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- For standard recessed device sockets with a 60 mm diameter
- Automatic switching with integrated motion detector
- Detects movement within a radius of 2 metres
- Decorative light effects set the wall in scenes
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 78 mm |
| Built-in diameter | 60 mm |
| Mounting depth | 35 mm |
| Depth of hollow wall | 20 mm |
| net weight | 98 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | White |
| Material | Plastic |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Wall mounting |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Twilight-controlled motion detector (IR) |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 65 lm |
| Beam angle | 72 ° |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Luminous flux LED module | 107 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 1,1 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 11 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced.|6 Control gear is not replaceable, the complete lighting must be replaced. |
| Power consumption | 1,7 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |

































