£64.95*
£31.99*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Including cable, plug and on/off cord switch – no assembly or installation necessary
- Creates an inviting living ambience in the living room, bedroom, hallway, and more.
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
Pauleen Table lamp Woody Soul G9 max. 20W Wood/Natural
The Woody Soul table light is a visual highlight for your home! Whether it’s placed in the living room or bedroom, it creates a unique atmosphere and a pleasant mood. The design of the light is timeless and modern, and harmonises with any interior style. Made of wood and glass, it is not only stylish but sustainable too. The Woody Soul table light comes with a cable, plug and a cord switch for switching the light on and off. Your Pauleen product is clear and simple: Simply put it in place, insert the lamp and enjoy. Pauleen stands for decorative lighting ideas for a cosy atmosphere at home.
- Including cable, plug and on/off cord switch – no assembly or installation necessary
- Creates an inviting living ambience in the living room, bedroom, hallway, and more.
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 120 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 273 mm |
| net weight | 728 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Natural, Wood |
| Material | Wood, Glass |
| Textile cable | Textile cable |
| Connections | |
|---|---|
| Plug | Euro flat plug (type C-CEE 7/16) |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | G9 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| Maximum wattage range | max. 20 W |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
























