Article-No.:
97657
URailConnector
X-Stück Light&Easy
104x104mm max. 1000W Chrome matt
104x104mm max. 1000W Chrome matt
£28.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Surface/color: Chrome matt
- URail X-cover incl. assembly instructions
- Two end caps to close off the rail ends are included in the scope of delivery
URail Connector X-Stück Light&Easy 104x104mm max. 1000W Chrome matt
You can design X-shaped installations with this connector. It is one of many modular parts from the URail series. Used together with additional components, it allows you to design your own ideal personal 230 volt URail rail system. The system is designed for a total output of 1,000 W and for the operation of LED lights, lights with energy-saving light bulbs and halogen lights.
- Surface/color: Chrome matt
- URail X-cover incl. assembly instructions
- Two end caps to close off the rail ends are included in the scope of delivery
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 18 x B: 104 x T: 104 mm |
| Usable length | 36/36 mm |
| net weight | 86 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Chrome matt |
| Material | Metal, Plastic |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Ceiling mounting |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Technique | Accessories without bulbs |
| Adjustability | fixed |
| Maximum wattage range | max. 1000 W |
| Protection class | Protection class I |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| 850°C test | 850°C test |
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |





















