Article-No.:
28971
230 V Filament
LED Globe G125 E27
1055lm 9W 2700K dimmable Clear
1055lm 9W 2700K dimmable Clear
£14.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- Room light all around
- Classic and beautiful
230 V Filament LED Globe G125 E27 1055lm 9W 2700K dimmable Clear
The clear, all-glass LED filament globe with 1055lm is dimmable and emits a bright light in living area lights with a shade or tinted glass. With its E27 base, a colour temperature of 2700K and an output of 9W, the lamp is specially designed for use as the main light bulb in living spaces. The Paulmann LED light bulbs with the Eye friendly label emit gentle-on-the-eyes, comfortable light. lights help create eye comfort – while working, reading, or relaxing.
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- Room light all around
- Classic and beautiful
- Modern LED technology
- Made of high-quality full glass

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 125 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 175 mm |
| net weight | 97 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Globe |
| Colour | Clear |
| Material | Glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | E |
| Energy consumption | 9 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| luminous flux at the end of lamplife | 93 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 1055 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 9 W |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 75 W |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | with dimmer R+C f.elect.trafos+230V bulbs |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 9.5 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |





















