Article-No.:
28968
230 V Filament
LED Globe G80 E27
806lm 7,5W 2700K dimmable Clear
806lm 7,5W 2700K dimmable Clear
£9.00*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- Ideal for large luminaires
- Room light all around
230 V Filament LED Globe G80 E27 806lm 7,5W 2700K dimmable Clear
The clear, all-glass LED filament globe with 806lm is dimmable and emits a bright light in living area lights with a shade or tinted glass. With its E27 base, a colour temperature of 2700K and an output of 7,5W, the lamp is specially designed for use as the main light bulb in living spaces. The Paulmann LED light bulbs with the Eye friendly label emit gentle-on-the-eyes, comfortable light. lights help create eye comfort – while working, reading, or relaxing.
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- Ideal for large luminaires
- Room light all around
- Classic and beautiful
- Modern LED technology
- Made of high-quality full glass

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 80 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 120 mm |
| net weight | 74 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Globe |
| Colour | Clear |
| Material | Glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | F |
| Energy consumption | 8 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| luminous flux at the end of lamplife | 93 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 806 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 7,5 W |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 60 W |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | with dimmer R+C f.elect.trafos+230V bulbs |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 10.5 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |





















