Article-No.:
28799
230 V Standard
LED Pin base 1-piece set
470lm 5W 4000K Clear
470lm 5W 4000K Clear
£8.00*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Uncomplicated replacement: Simply plugged in thanks to G9 socket
- Color temperatur: 4000K - Neutral white
- all-around light
230 V Standard LED Pin base G9 1-piece set 470lm 5W 4000K Clear
The neutral white LED pin base lamp is small, compact and powerful, achieving an amazing output of 470 lumen with a mere 5 watts. It is particularly suitable for use in the smallest lights or spot heads and ensures effective and uniform light distribution. It is ideal for the replacement of old halogen light bulbs. The Paulmann LED light bulbs with the Eye friendly label emit gentle-on-the-eyes, comfortable light. lights help create eye comfort – while working, reading, or relaxing.
- Uncomplicated replacement: Simply plugged in thanks to G9 socket
- Color temperatur: 4000K - Neutral white
- all-around light
- Small and bright
- Long lifetime: 20,000 h

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 18 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 70 mm |
| net weight | 21 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Bipin |
| Colour | Clear |
| Material | Plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | F |
| Energy consumption | 5 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| luminous flux at the end of lamplife | 93 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 470 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Neutral white, 4000 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 5 W |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 40 W |
| Base/Socket | G9 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |















