Article-No.:
28901
230 V Standard
LED Reflector QPAR111 GU10
425lm 6,5W 2700K dimmable Silver
425lm 6,5W 2700K dimmable Silver
£22.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Directed light
- Long lifetime
- Color temperatur: 2700K - Warm white
230 V Standard LED Reflector QPAR111 GU10 425lm 6,5W 2700K dimmable Silver
Dimmable Reflector lamp for directed light in spotlights, spots and downlights, with efficient LED technology and GU10 base. The Paulmann LED light bulbs with the Eye friendly label emit gentle-on-the-eyes, comfortable light. lights help create eye comfort – while working, reading, or relaxing.
- Directed light
- Long lifetime
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- Dimmable
- Efficient LED technology

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 111 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 70 mm |
| net weight | 230 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Reflector |
| Colour | Silver |
| Material | Glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | G |
| Energy consumption | 7 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lamp lumen maintenance factor 6000h | 80 % |
| luminous flux at the end of lamplife | 93 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 425 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 24 ° |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Luminous intensity | 1300 cd |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 6,5 W |
| light source property | Light source |
| Base/Socket | GU10 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | with dimmer R+C f.elect.trafos+230V bulbs |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |


















