Article-No.:
28444
230 V Standard
LED Reflector R80
900lm 9,5W 2700K Opal
900lm 9,5W 2700K Opal
£13.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Directed light
- Ideal for setting light accents in living areas
- Color temperatur: 2700K - Warm white
230 V Standard LED Reflector R80 900lm 9,5W 2700K Opal
Reflector light bulbs ensure directed light in the pendant lights, spots and spotlights. They only emit light forward and thus showcase pictures, decoration and entire wall surfaces with directed beams. The Paulmann LED light bulbs with the Eye friendly label emit gentle-on-the-eyes, comfortable light. lights help create eye comfort – while working, reading, or relaxing.
- Directed light
- Ideal for setting light accents in living areas
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- Energy-saving LED technology conserves up to 80% energy in comparison to conventional filament lamps

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 80 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 114 mm |
| net weight | 58 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Reflector |
| Colour | Opal |
| Material | Plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | F |
| Energy consumption | 10 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lamp lumen maintenance factor 6000h | 90 % |
| luminous flux at the end of lamplife | 96 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 25000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 900 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 120 ° |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 9,5 W |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 60 W |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |















