Article-No.:
94398
Exterior Wall Light
Classic
IP44 173mm max. 15W 230V Dark grey Metal/Glass
IP44 173mm max. 15W 230V Dark grey Metal/Glass
£58.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- IP protection: IP44 splash-protected
- For 230 V direct connection
Exterior Wall Light Classic IP44 173mm max. 15W 230V Dark grey Metal/Glass
The Classic wall light in a classic design, with an output of watts, illuminates your exterior walls and uniformly lights your entrance area for increased safety. The dark grey frame and clear glass shade create a modern look. Smart light bulbs are ideal for use in this light. The light is specially protected from the ingress of moisture and dust, thanks to IP44 protection. Depending on the light bulb used, the lamp is dimmable.
- IP protection: IP44 splash-protected
- For 230 V direct connection
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 173 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 315 x T: 210 mm |
| net weight | 891 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Dark grey |
| Material | Metal, Glass |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Wall mounting |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp used. |
| Maximum wattage range | max. 15 W |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class I |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |


























