Article-No.:
80103
Floor lamp
Stellan II
E27 max. 20W Cream Metal/Fabric
E27 max. 20W Cream Metal/Fabric
£148.00*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Can be combined with other luminaires in the Stellan series
- A visual highlight thanks to its clear lines and timeless design
- With colour-coordinated fabric cable and integrated cord switch
Floor lamp Stellan II E27 max. 20W Cream Metal/Fabric
With their clear lines and timeless design, the coordinated table and floor light from the Stellan series set stylish accents and create an atmospheric lighting scene. With its trendy cream shade, the Stellan II floor light not only blends harmoniously into modern living trends such as monochrome interiors, but also into a wide variety of interiors in contrasting and complementary colors. It is ideal for use in the living room, hallway or bedroom. Any E27 light bulb with a maximum output of 20 watts can be used. With a smart light bulb, the floor light bulbs can be conveniently controlled by voice, remote control or app. The color-coordinated textile cable with cord switch ensures comfortable and safe use.
- Can be combined with other luminaires in the Stellan series
- A visual highlight thanks to its clear lines and timeless design
- With colour-coordinated fabric cable and integrated cord switch
- Don’t forget: include a suitable lamp with your order (E27)!
- SmartHome light sources can also be controlled via app, voice or remote control
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 350 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 1610 mm |
| net weight | 3910 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Cream |
| Material | Metal, Fabric |
| Textile cable | Textile cable |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Floor mounting |
| Connections | |
|---|---|
| Plug | Euro flat plug (type C-CEE 7/16) |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp used. |
| Maximum wattage range | max. 20 W |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |































