Article-No.:
94796
LED Bollard lightSmart Home Zigbee 3.0
Alara Twilight-controlled motion detector (IR)
IP44 angular 665mm 3000K 10W 450lm 230V Anthracite Metal
IP44 angular 665mm 3000K 10W 450lm 230V Anthracite Metal
£152.00*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Bollard light for optimum footpath lighting
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- IP protection: IP44 splash-protected
LED Bollard light Alara Twilight-controlled motion detector (IR) IP44 angular 665mm 3000K 10W 450lm 230V Anthracite Metal
The Alara LED bollard light with motion sensor is the ideal choice for stylishly illuminating paths and driveways. Thanks to the integrated motion sensor, the light switches on automatically, providing additional safety in the dark. An LED lamp with a pleasant colour temperature of 3000K (warm white) is included. It is installed directly over the 230V power connection.
- Bollard light for optimum footpath lighting
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- IP protection: IP44 splash-protected
- Automatic switching with integrated motion detector
- For 230 V direct connection
- LED lamp (fixed) included in scope of delivery
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 665 x B: 235 x T: 117 mm |
| net weight | 950 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | angular |
| Colour | Anthracite |
| Material | Metal |
| Stainless | stainless |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | E |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Twilight-controlled motion detector (IR) |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 450 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Warm white, 3000 K |
| Luminous flux LED module | 600 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 10 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 70 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class I |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced.|6 Control gear is not replaceable, the complete lighting must be replaced. |
| Power consumption | 13 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 16 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
























