Article-No.:
70498
LED Cabinet luminaireBatterie
SnapLED
53x95mm 25lm 2700K Silver
53x95mm 25lm 2700K Silver
£17.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Easy assembly (e.g. using clips and adhesive pads)
- Battery operated for flexible applications
- With integrated LED bulb
LED Cabinet luminaire Batterie SnapLED 53x95mm 25lm 2700K Silver
The SnapLED cabinet light is ideal for sliding doors. The sliding roller ensures that the switch runs smoothly. The light is on while the door is open, and goes out through pressing on the roller. Mounted on a practical floor plate for firm attachment with adhesive pads or screws.
- Easy assembly (e.g. using clips and adhesive pads)
- Battery operated for flexible applications
- With integrated LED bulb
- With acrylic glass for optimal light distribution and protection of the bulb
- Energy-saving LED technology conserves battery life
- Don't forget to include compatible batteries with your purchase
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 22 x B: 53 x T: 95 mm |
| net weight | 67 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Material | Plastic |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Installation on cabinet |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 25 lm |
| Beam angle | 120 ° |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Luminous flux LED module | 30 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 0,33 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 3 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class III |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Power consumption | 0,33 W |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| MM symbol | MM symbol |
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
























