LED Ceiling light3-Step-Dim
Egron
2700K 750lm 230V 16W dimmable Black matt
2700K 750lm 230V 16W dimmable Black matt
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Dimmable via light switch
- 3 brightness levels
- With satined diffusor for uniform light distribution
LED Ceiling light 3-Step-Dim Egron 2700K 750lm 230V 16W dimmable Black matt
- Dimmable via light switch
- 3 brightness levels
- With satined diffusor for uniform light distribution
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- For wall and ceiling mounting
- Color: Black
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 360 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 58 mm |
| net weight | 1432 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Black matt |
| Material | Metal, Plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | E |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 750 lm |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Luminous flux LED module | 1800 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | Dimmable in 3 steps with normal light switch |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 16 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 115 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | Yes |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 2 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by electrician.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 18 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 28.5 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |































