Article-No.:
96781
LED Ceiling light3-Step-Dim
Hildor
2700K 2100lm 230V 26,5W dimmable Black matt/Chrome
2700K 2100lm 230V 26,5W dimmable Black matt/Chrome
£209.00*
£104.49*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- 3 brightness levels
- Decorative all-around light
- Area lighting
LED Ceiling light 3-Step-Dim Hildor 2700K 2100lm 230V 26,5W dimmable Black matt/Chrome
The Hildor ceiling light combines modern elegance with excellent functionality. The high-quality finish and the elegant, modern design make it an eye-catcher in any room. Thanks to state-of-the-art LED technology, the Hildor provides uniform ambient light with high light yield. The ceiling and pendant lights from the Hildor series are perfect for combining in the living room to create a harmonious design. The light can be dimmed in 3 steps using a standard wall switch.
- 3 brightness levels
- Decorative all-around light
- Area lighting
- Dimmable
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 400 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 193 mm |
| net weight | 2220 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Chrome, Black matt |
| Material | Metal, Plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 2100 lm |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Luminous flux LED module | 3000 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | Dimmable in 3 steps with normal light switch |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 26,5 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 178 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | Yes |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 2 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by electrician.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 30 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 32 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |






















