LED Ceiling light3-Step-Dim
Malika
2700K 2300lm 230V 29W dimmable Anthracite
2700K 2300lm 230V 29W dimmable Anthracite
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Backlight technology for subtle, almost floating appearance of the luminaire
- Decorative lighting effects highlight the wall and ceiling
- The memory function saves the last level used until the next time it is switched on
LED Ceiling light 3-Step-Dim Malika 2700K 2300lm 230V 29W dimmable Anthracite
- Backlight technology for subtle, almost floating appearance of the luminaire
- Decorative lighting effects highlight the wall and ceiling
- The memory function saves the last level used until the next time it is switched on
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- 3 brightness levels
- Felt luminaires are sustainable and noise-reducing
- Minimal, technically reduced design
- Sustainable recycled material (at least 60% recycled felt)
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 402 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 107 mm |
| net weight | 2500 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Anthracite |
| Material | Metal, Felt, Plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 2300 lm |
| Color rendering index | > 90 Ra |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Luminous flux LED module | 3100 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | Dimmable in 3 steps with normal light switch |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 29 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 180 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | Yes |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 2 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by electrician.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 33 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 36 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |




























