Article-No.:
79981
LED Ceiling light3-Step-Dim
Zarina
2700K 3400lm 34W Anthracite dimmable
2700K 3400lm 34W Anthracite dimmable
£228.00*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Decorative lighting effects highlight the wall and ceiling
- The memory function saves the last level used until the next time it is switched on
- Color temperatur: 2700K - Warm white
LED Ceiling light 3-Step-Dim Zarina 2700K 3400lm 34W Anthracite dimmable
The extra flat LED ceiling light Zarina, made of felt in Anthracite with 3400lm, not only stands out for its simple modern design, but also creates a pleasant atmosphere while reducing disruptive background noise. What’s more, it’s made of sustainable, recycled material. The warm colour temperature creates a cosy ambiance for relaxing moments at home. The light can be dimmed in 3 steps using a standard wall switch. Thanks to the memory function, the light always remembers your preferred settings.
- Decorative lighting effects highlight the wall and ceiling
- The memory function saves the last level used until the next time it is switched on
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- 3 brightness levels
- Felt luminaires are sustainable and noise-reducing
- Minimal, technically reduced design
- Sustainable recycled material (at least 60% recycled felt)
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 450 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 70 mm |
| net weight | 3095 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| Material | Metal, Felt |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 3400 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Luminous flux LED module | 3900 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | Dimmable in 3 steps with normal light switch |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 34 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | Yes |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 2 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by electrician.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 38 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 38.5 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| MM symbol | MM symbol |
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |

























