Article-No.:
92324
LED Downlight3-Step-Dim
Nova GU10 Flat swivelling
4,9W 550lm 230V dimmable 2700K Matt white
4,9W 550lm 230V dimmable 2700K Matt white
£19.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Particularly flat gu10 flat reflector – ideal for minimal space requirements
- Easy installation and retrofitting thanks to the 68 mm standard drilling diameter
- Can be dimmed with a standard light switch, with 3 dimming levels
LED Downlight 3-Step-Dim Nova GU10 Flat swivelling 4,9W 550lm 230V dimmable 2700K Matt white
In addition to its technical functions, the Matt whitee Nova LED recessed light with 4.9 W impresses with its flat GU10 Flat reflector. With an installation depth of just 55 mm, it is therefore ideal for installation in flat suspended ceilings. The color temperature of 2700 K provides a pleasant warm white light that can be directed exactly where it is needed thanks to the swivel feature. If required, the brightness can be dimmed to 3 levels using a standard light switch. The integrated memory function saves the last dimming level selected until the next switch on. The standard drilling diameter in 68 mm standard enables quick insertion and flexible retrofitting of the lights. Robust metal rings ensure a high-quality appearance and guarantee long-lasting use.
- Particularly flat gu10 flat reflector – ideal for minimal space requirements
- Easy installation and retrofitting thanks to the 68 mm standard drilling diameter
- Can be dimmed with a standard light switch, with 3 dimming levels
- The memory function saves the last level used until the next time it is switched on
- Colour temperature: 2700K - Warm white
- High-quality materials for long-lasting use
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 84 mm |
| Built-in diameter | 68 mm |
| Mounting depth | 55 mm |
| Depth of hollow wall | 40 mm |
| net weight | 152 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Light source shape | Reflector |
| Colour | Matt white |
| Material | Plastic, Aluminium |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Ceiling mounting |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | E |
| Energy consumption | 5 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 25000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 550 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 36 ° |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | Dimmable in 3 steps with normal light switch |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 4,9 W |
| light source property | Without light source |
| Swivel range | 50 ° |
| Incandescent Equivalent | 62 W |
| Base/Socket | GU10 |
| Technique | LED |
| Adjustability | swivelling/tilting |
| Dimmable | Yes |
| IP protection | IP23 ceiling mounting |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |


























