LED Exterior wall light
Anela
Twilight-controlled motion detector (IR) insect friendly IP44 245x309mm 2200K 12W 700lm 230V Anthracite Aluminium
Twilight-controlled motion detector (IR) insect friendly IP44 245x309mm 2200K 12W 700lm 230V Anthracite Aluminium
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- QuickPlug: Innovative installation plug for quick installations due to added mounting space and an convenient plug-in system
- Color temperatur: 2200K - gold light
- For 230 V direct connection
LED Exterior wall light Anela Twilight-controlled motion detector (IR) insect friendly IP44 245x309mm 2200K 12W 700lm 230V Anthracite Aluminium
- QuickPlug: Innovative installation plug for quick installations due to added mounting space and an convenient plug-in system
- Color temperatur: 2200K - gold light
- For 230 V direct connection
- IP protection: IP44 splash-protected
- LED lamp (fixed) included in scope of delivery
- Decorative light effects set the wall in scenes
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 71 x B: 245 x T: 309 mm |
| net weight | 978 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| Material | Aluminium |
| Stainless | stainless |
| Connections | |
|---|---|
| Quick Plug | QuickPlug |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Twilight-controlled motion detector (IR) |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 700 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Gold light, 2200 K |
| Luminous flux LED module | 1250 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 12 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 110 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class I |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced.|6 Control gear is not replaceable, the complete lighting must be replaced. |
| Power consumption | 15 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 15 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



























