Article-No.:
94859
LED Exterior wall light
Juntea Twilight-controlled motion detector (IR)
IP44 140x250mm 3000K 11W 900lm 230V Anthracite Aluminium
IP44 140x250mm 3000K 11W 900lm 230V Anthracite Aluminium
£124.00*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- QuickPlug: Innovative installation plug for quick installations due to added mounting space and an convenient plug-in system
- Seawater-resistant luminaire for use by the coast
- IP protection: IP44 splash-protected
LED Exterior wall light Juntea Twilight-controlled motion detector (IR) IP44 140x250mm 3000K 11W 900lm 230V Anthracite Aluminium
The Juntea LED outdoor wall light with 900lm is mainly used on the exterior walls of residential buildings near the coast. The LED module can be replaced. The light’s finish is highly corrosion-resistant. As a result, the light is less affected by the salty air. The wall light creates uniform, warm white lighting and safely illuminates your entrance area. The anthracite colour scheme blends perfectly into any interior. At twilight, the integrated dusk sensor switches on a continuous orientation light emitting 20% of the total light output. The light changes to 100% brightness, once the motion sensor detects movement. The light lights up for 15 seconds and then switches back to orientation lighting with 20% light output. The innovative QuickPlug mounting plug saves installation time thanks to its larger mounting space and simple plug-in system.
- QuickPlug: Innovative installation plug for quick installations due to added mounting space and an convenient plug-in system
- Seawater-resistant luminaire for use by the coast
- IP protection: IP44 splash-protected
- For attractive lighting accents on exterior walls
- Suitable for outdoor use
- Color temperatur: 3000K - Warm white
- Twilight switch only comes on at a certain level of darkness
- Automatic switching with integrated motion detector
- For 230 V direct connection
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 250 x B: 140 x T: 217 mm |
| net weight | 1444 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| Material | Aluminium |
| Stainless | stainless |
| Connections | |
|---|---|
| Quick Plug | QuickPlug |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Twilight-controlled motion detector (IR) |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 900 lm |
| Color rendering index | > 90 Ra |
| Colour temperature | Warm white, 3000 K |
| Luminous flux LED module | 1100 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 11 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class I |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 2 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by electrician.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 16 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 16 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



























