Article-No.:
94188
LED Exterior wall luminaire
LED Exterior wall luminaire IP44 180mm 3000K 15W 1050lm 230V Grey Plastic
IP44 180mm 3000K 15W 1050lm 230V Grey Plastic
IP44 180mm 3000K 15W 1050lm 230V Grey Plastic
£25.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Satined plastic cover for fine diffusion of light
- IP protection: IP44 splash-protected
- Color temperatur: 3000K - Warm white
LED Exterior wall luminaire IP44 180mm 3000K 15W 1050lm 230V Grey Plastic
The robust 15W 230V outdoor wall luminaire made of plastic provides uniform lighting for a safe entrance area.
- Satined plastic cover for fine diffusion of light
- IP protection: IP44 splash-protected
- Color temperatur: 3000K - Warm white
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 180 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 66 mm |
| net weight | 318 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Material | Plastic |
| Stainless | stainless |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 25000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 1050 lm |
| Colour temperature | Warm white, 3000 K |
| Luminous flux LED module | 1600 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 15 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 110 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced. |
| Power consumption | 15 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |


















