Article-No.:
79554
LED Floor lamp LED Floor lamp
£202.00*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- Cable with fabric sheath
- Dimmable
LED Floor lamp
With its subtle design, the Puric Pane floor light provides cosy lighting in a modern style. Thanks to its special facet lens, which directs the majority of the light emitted by the LED chip out towards the front, the floor light is highly efficient and creates fascinating light effects. The two spot heads can be individually aligned and allow for many different possible applications of the light. For example, the floor light can be used as a reading light, while providing indirect light by casting light on the wall. In combination with other lights, the Puric Pane series lets you create your very own living atmosphere. Thanks to the integrated three-step dimming function, the light can be dimmed in three steps by pressing the foot switch multiple times.
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- Cable with fabric sheath
- Dimmable
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 180 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 1450 x B: 200 x T: 307 mm |
| net weight | 3660 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Black |
| Material | Metal, Plastic |
| Connections | |
|---|---|
| Transformator plug | Transformator plug |
| Plug | Plug type G |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | E |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 280 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 48 ° |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Luminous flux LED module | 330 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | with multi-level touch dimmer |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 3 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 59 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | swivelling/tilting |
| Dimmable | Yes |
| Maximum wattage range | max. 2x6 W |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 2x |
| Replacable | 2 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by electrician.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 9,5 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 13.8 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



























