Article-No.:
70881
LED Mirror light
Becrux
3000K 336lm 230V 4W Chrome
3000K 336lm 230V 4W Chrome
£28.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Mirror lamp incl. assembly instructions
- With integrated LED bulb
- Color temperatur: 3000K - Warm white
LED Mirror light Becrux 3000K 336lm 230V 4W Chrome
The Becrux mirror light guarantees the uniform illumination of your mirror surfaces. It is mounted directly on the mirror, and the spot head can be individually adjusted, guaranteeing optimum illumination.
- Mirror lamp incl. assembly instructions
- With integrated LED bulb
- Color temperatur: 3000K - Warm white
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 93 x B: 93 x T: 140 mm |
| net weight | 150 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Chrome |
| Material | Metal, Plastic |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Wall mounting |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 336 lm |
| Colour temperature | Warm white, 3000 K |
| Luminous flux LED module | 460 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 4 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 32 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | rotating and tilting |
| Dimmable | No |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced.|6 Control gear is not replaceable, the complete lighting must be replaced. |
| Power consumption | 4 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |





















