Article-No.:
70867
LED Panel
Atria
angular 300x300mm 16,5W 1450lm 2700K Chrome matt dimmable
angular 300x300mm 16,5W 1450lm 2700K Chrome matt dimmable
£64.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Even room light based on cutting-edge LED technology
- Especially flat construction
- With integrated LED bulb
LED Panel Atria angular 300x300mm 16,5W 1450lm 2700K Chrome matt dimmable
The Atria panels offer you uniform and wide-area room illumination, pleasant warm white light and variable brightness adjustment. With an installation height of 20 millimetres, they are especially flat and blend in with any living atmosphere. Thanks to their low weight, these plastic lights can be mounted on practically all surfaces. They are also especially easy to clean.
- Even room light based on cutting-edge LED technology
- Especially flat construction
- With integrated LED bulb
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- For 230 V direct connection
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 20 x B: 300 x T: 300 mm |
| net weight | 1266 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | angular |
| Colour | Chrome matt |
| Material | Plastic |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Wall and ceiling mounting |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | E |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 1450 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Luminous flux LED module | 2000 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 16,5 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 126 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | with dimmer R+C f.elect.trafos+230V bulbs |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 2 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by electrician.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 24 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |





















