Article-No.:
70882
LED Panel
Aviar
IP44 300mm 24W 1800lm 2700K Chrome dimmable
IP44 300mm 24W 1800lm 2700K Chrome dimmable
£79.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Single luminaire incl. LED module
- IP protection: IP44 splash-protected
- Color temperatur: 2700K - Warm white
LED Panel Aviar IP44 300mm 24W 1800lm 2700K Chrome dimmable
The Aviar LED panel with IP44 protection is specially protected against the ingress of splash water into the light, making it ideal for use in wet rooms. In windowless bathrooms it compensates for the lack of daylight – the bathroom is evenly and brightly lit, without glare. The elegant chrome style makes the light visually eye-catching as well. The plastic housing is particularly durable, easy to clean and, thanks to its low weight, easy to install.
- Single luminaire incl. LED module
- IP protection: IP44 splash-protected
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- Efficient LED technology
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 300 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 62 mm |
| net weight | 778 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Chrome |
| Material | Plastic |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Wall and ceiling mounting |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 1800 lm |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Luminous flux LED module | 2500 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 24 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 147 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | with dimmer R+C f.elect.trafos+230V bulbs |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced.|6 Control gear is not replaceable, the complete lighting must be replaced. |
| Power consumption | 24 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 23 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
























