Article-No.:
78024
LED Pendant luminaireSmart Home Zigbee 3.0
Aptare
RGBW+ dimmable 2x2240lm 2x16W Brushed black
RGBW+ dimmable 2x2240lm 2x16W Brushed black
£285.00*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Convenient controls possible using Zigbee technology
- Pendant length and height are individually adjustable
- Colour-change function – from warm white (2700 K) to daylight white (6500 K) to coloured mood lighting
LED Pendant luminaire Smart Home Zigbee 3.0 Aptare RGBW+ dimmable 2x2240lm 2x16W Brushed black
The adjustable Aptare LED pendant luminaire in Brushed black is perfect for illuminating extendable tables. This makes it particularly suitable as an elegant lighting solution in the living room or dining room. It can be easily adjusted to the length of the table as required without tools. It can be adjusted in height from 90 cm to 150 cm and extended from 132 cm to 180 cm. Thanks to the two-way light emission, the pendant luminaire provides pleasant ambient light upwards and perfect illumination of the table area downwards. It also impresses with a high light output of 2240lm. Create customised lighting atmospheres with the infinitely adjustable colour-change function: from daylight white light for working, to warm white lighting for relaxation, to coloured lighting effects for an atmospheric ambience. The memory function saves the last selected setting until the next time it is switched on. Thanks to the integrated Zigbee 3.0 interface, the brightness and light colour can be conveniently controlled smartly via app, voice command or remote control.
- Convenient controls possible using Zigbee technology
- Pendant length and height are individually adjustable
- Colour-change function – from warm white (2700 K) to daylight white (6500 K) to coloured mood lighting
- Variable dimming
- A memory function saves the selected lighting scenario for the next time the luminaire is switched on
- Direct and indirect light for uniform illumination
- High-quality finish in an attractive design
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 1500 x B: 1800 x T: 50 mm |
| Pendulum length range | 90-150 cm |
| Canopy depth | 50 mm |
| Canopy width | 500 mm |
| net weight | 2636 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | elongated |
| Colour | Brushed black |
| Material | Metal |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | E |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 2240 lm |
| Colour change | coloured light with Tunable White function (RGBW), Tunable White |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature to | 6500 K |
| Colour temperature | Warm white to Daylight white, 2700 K |
| Luminous flux LED module | 3840 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | with Smart Home |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 16 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 220 W |
| Compatible Smart Home technology | Zigbee |
| Technique | LED |
| Adjustability | height adjustable |
| Dimmable | Yes |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 2x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 40 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 41 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
| Smart Home | |
|---|---|
| Protocol type | Zigbee 3.0 |
| Zigbee certification | Zigbee_certified |
| Radio frequency | 2,4 GHz |
| Radio range (Open field) | 25 m |
| AVM Fritz! compatibility | Compatible with Fritz!Smart Gateway and FRITZ!Box models with Zigbee support |
| MagentaZuhause compatibility | Works with MagentaZuhause App |

























