LED Pendant luminaireSmart Home Zigbee 3.0
Jagun
Tunable White 1800lm / 0lm 21W Anthracite dimmable
Tunable White 1800lm / 0lm 21W Anthracite dimmable
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Color temperatur: 2700K - Warm white - 6500K -Daylight white
- Felt luminaires are sustainable and noise-reducing
- Minimal, technically reduced design
LED Pendant luminaire Smart Home Zigbee 3.0 Jagun Tunable White 1800lm / 0lm 21W Anthracite dimmable
- Color temperatur: 2700K - Warm white - 6500K -Daylight white
- Felt luminaires are sustainable and noise-reducing
- Minimal, technically reduced design
- Usable with smart home gateways that have a Zigbee interface
- Pendant length individually adjustable
- Can be controlled with the Smart Home Zigbee remote control
- Can still be switched on and off with the light switch
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 85 x B: 1000 x T: 35 mm |
| Pendulum length range | 100-150 cm |
| Canopy depth | 38 mm |
| Canopy width | 400 mm |
| net weight | 2318 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | elongated |
| Colour | Anthracite |
| Material | Metal, Felt, Plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Colour temperature to | 6500 K |
| Colour temperature | Warm white to Daylight white, 2700 K |
| Nominal luminous flux | 1800 lm |
| Luminous flux LED module | 2500 lm |
| Color rendering index | > 90 Ra |
| Colour change | Tunable White |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimmable | Yes |
| Dimming Control | with Smart Home |
| Inclusive lamp | yes |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 180 W |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Technique | LED |
| Component parts | 21 W |
| Number of component parts | 1x |
| Compatible Smart Home technology | Zigbee |
| Replacable | 2 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by electrician.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 30 W |
| Adjustability | height adjustable |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 32 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
| Smart Home | |
|---|---|
| Protocol type | Zigbee 3.0 |
| Radio frequency | 2,4 GHz |
| Radio range (Open field) | 20 m |




































