Article-No.:
93788
LED Recessed floor luminaire
LED Recessed floor luminaire IP67 round 110mm 2700K 1,2W 20lm 230V Stainless steel Metal
IP67 round 110mm 2700K 1,2W 20lm 230V Stainless steel Metal
IP67 round 110mm 2700K 1,2W 20lm 230V Stainless steel Metal
£49.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Set of 1 lamp including LED, 1x1.2 W
- Material: Metal / Stainless steel
- Color: Black / Stainless steel
LED Recessed floor luminaire IP67 round 110mm 2700K 1,2W 20lm 230V Stainless steel Metal
Tough in every way: This stainless steel recessed luminaire is IP67 protected, rust-free and suitable for installation in exterior spaces subject to pedestrian traffic – the “Special Line Floor” can stand up to up to 500 kg weights without problems.
- Set of 1 lamp including LED, 1x1.2 W
- Material: Metal / Stainless steel
- Color: Black / Stainless steel
- Energy-saving LED technology (conserves up to 80% energy in comparison to conventional light bulbs)
- protective system: IP67 – for wet-duty rooms and outdoor use
- Diameter: 110mm
- Operating voltage: 230 V
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- The purpose of the included diffusor is to diffuse light and compensate irritating glares
- Two cable inlets allow the mains line to be looped through
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 132 mm |
| Diameter | 110 mm |
| Built-in diameter | 103 mm |
| Mounting depth | 132 mm |
| Depth of hollow wall | 117 mm |
| net weight | 629 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Stainless steel |
| Material | Metal |
| Stainless | stainless |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Floor mounting |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | G |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 20000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Nominal luminous flux | 20 lm |
| Luminous flux LED module | 30 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 120 ° |
| Luminous intensity | 17 cd |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimmable | No |
| Inclusive lamp | yes |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| IP protection | IP67 |
| Protection class | Protection class I |
| Technique | LED |
| Component parts | 1,2 W |
| Number of component parts | 1x |
| Maximum load | 500 kg |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced.|6 Control gear is not replaceable, the complete lighting must be replaced. |
| Power consumption | 2,1 W |
| Adjustability | fixed |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| Transformer height | 32 mm |
| Transformer width | 27 mm |
| Transformer depth | 54 mm |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| MM symbol | MM symbol |
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
























