Article-No.:
92339
LED Recessed luminaire
Nova GU10 Flat rigid
IP44 3x4,9W 3x550lm 230V 4000K Black matt
IP44 3x4,9W 3x550lm 230V 4000K Black matt
£36.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Set comprising 3 lights including LED module
- Particularly flat gu10 flat reflector – ideal for minimal space requirements
- Easy installation and retrofitting thanks to the 68 mm standard drilling diameter
LED Recessed luminaire Nova GU10 Flat rigid IP44 3x4,9W 3x550lm 230V 4000K Black matt
The Black matten Nova LED recessed luminaires in a practical set of 3 with 3x4.9 W impress not only with their technical functions, but also with their flat GU10 Flat reflector. With an installation depth of just 55 mm, they are therefore ideal for installation in flat suspended ceilings. Thanks to the high IP44 protection rating, the recessed luminaires are protected against splashing water and can also be installed in bathrooms or outdoor areas without hesitation. The color temperature of 4000 K provides a functional neutral white light. The standard drilling diameter in 68 mm standard enables quick installation and flexible retrofitting of the luminaires. Robust metal rings ensure a high-quality appearance and guarantee long-lasting use.
- Set comprising 3 lights including LED module
- Particularly flat gu10 flat reflector – ideal for minimal space requirements
- Easy installation and retrofitting thanks to the 68 mm standard drilling diameter
- Color temperatur: 4000K - Neutral white
- Suitable for damp rooms such as bathrooms thanks to IP44 protection class
- High-quality materials for long-lasting use
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 78 mm |
| Built-in diameter | 68 mm |
| Mounting depth | 55 mm |
| Depth of hollow wall | 40 mm |
| net weight | 480 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Black matt |
| Material | Plastic, Aluminium |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Ceiling mounting |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | E |
| Energy consumption | 5 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 25000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Colour temperature | Neutral white, 4000 K |
| Nominal luminous flux | 550 lm |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 36 ° |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimmable | No |
| Inclusive lamp | yes |
| light source property | Without light source |
| Incandescent Equivalent | 62 W |
| IP protection | IP44 ceiling mounting |
| Protection class | Protection class II |
| Base/Socket | GU10 |
| Technique | LED |
| Component parts | 4,9 W |
| Number of component parts | 3x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Adjustability | fixed |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |






















