Article-No.:
92277
LED Recessed luminaire
Nova GU10 Flat rigid
IP44 4,9W 550lm 230V 2700K Brushed iron
IP44 4,9W 550lm 230V 2700K Brushed iron
£14.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Particularly flat gu10 flat reflector – ideal for minimal space requirements
- Easy installation and retrofitting thanks to the 68 mm standard drilling diameter
- Colour temperature: 2700K - Warm white
LED Recessed luminaire Nova GU10 Flat rigid IP44 4,9W 550lm 230V 2700K Brushed iron
In addition to its technical functions, the Brushed irone Nova LED recessed luminaire with 4.9 W impresses with its flat GU10 Flat reflector. With an installation depth of just 55 mm, it is therefore ideal for installation in flat suspended ceilings. Thanks to the high IP44 protection rating, the recessed luminaires are protected against splashing water and can also be installed in the bathroom or outdoors without hesitation. The color temperature of 2700 K provides a pleasant warm white light. The standard drilling diameter in 68 mm standard allows for quick installation and flexible retrofitting of the luminaires. Robust metal rings ensure a high-quality appearance and guarantee long-lasting use.
- Particularly flat gu10 flat reflector – ideal for minimal space requirements
- Easy installation and retrofitting thanks to the 68 mm standard drilling diameter
- Colour temperature: 2700K - Warm white
- Suitable for damp rooms such as bathrooms thanks to IP44 protection class
- High-quality materials for long-lasting use
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 78 mm |
| Built-in diameter | 68 mm |
| Mounting depth | 55 mm |
| Depth of hollow wall | 40 mm |
| net weight | 253 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Brushed iron |
| Material | Plastic, Aluminium |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Ceiling mounting |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | E |
| Energy consumption | 5 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 25000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Nominal luminous flux | 550 lm |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 36 ° |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimmable | No |
| Inclusive lamp | yes |
| light source property | Without light source |
| Incandescent Equivalent | 62 W |
| IP protection | IP44 ceiling mounting |
| Protection class | Protection class II |
| Base/Socket | GU10 |
| Technique | LED |
| Component parts | 4,9 W |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Adjustability | fixed |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |

























