Article-No.:
92312
LED Recessed luminaire
Nova GU10 Flat rigid
IP44 4,9W 550lm 230V 4000K Matt white
IP44 4,9W 550lm 230V 4000K Matt white
£14.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Particularly flat gu10 flat reflector – ideal for minimal space requirements
- Easy installation and retrofitting thanks to the 68 mm standard drilling diameter
- Color temperatur: 4000K - Neutral white
LED Recessed luminaire Nova GU10 Flat rigid IP44 4,9W 550lm 230V 4000K Matt white
In addition to its technical functions, the Matt whitee Nova LED recessed luminaire with 4.9 W impresses with its flat GU10 Flat reflector. With an installation depth of just 55 mm, it is therefore ideal for installation in flat suspended ceilings. Thanks to the high IP44 protection rating, the recessed luminaires are protected against splashing water and can also be installed in bathrooms or outdoor areas without hesitation. The color temperature of 4000 K provides a functional neutral white light. The standard drilling diameter in 68 mm standard enables quick installation and flexible retrofitting of the luminaires. Robust metal rings ensure a high-quality appearance and guarantee long-lasting use.
- Particularly flat gu10 flat reflector – ideal for minimal space requirements
- Easy installation and retrofitting thanks to the 68 mm standard drilling diameter
- Color temperatur: 4000K - Neutral white
- Suitable for damp rooms such as bathrooms thanks to IP44 protection class
- High-quality materials for long-lasting use
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 78 mm |
| Built-in diameter | 68 mm |
| Mounting depth | 55 mm |
| Depth of hollow wall | 40 mm |
| net weight | 185 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Matt white |
| Material | Plastic, Aluminium |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Ceiling mounting |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | E |
| Energy consumption | 5 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 25000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Colour temperature | Neutral white, 4000 K |
| Nominal luminous flux | 550 lm |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 36 ° |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimmable | No |
| Inclusive lamp | yes |
| light source property | Without light source |
| Incandescent Equivalent | 62 W |
| IP protection | IP44 ceiling mounting |
| Protection class | Protection class II |
| Base/Socket | GU10 |
| Technique | LED |
| Component parts | 4,9 W |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Adjustability | fixed |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



















