Article-No.:
70777
LED Under-cabinet light
Ace
angular 300x100mm 520lm 2700K White/Satin dimmable
angular 300x100mm 520lm 2700K White/Satin dimmable
£43.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Large-area lighting for optimum illumination of the working surface
- Single panel for extending the basic Ace set
- Energy-saving LED technology conserves up to 80% energy in comparison to conventional filament lamps
LED Under-cabinet light Ace angular 300x100mm 520lm 2700K White/Satin dimmable
Especially in the kitchen, under-cabinet lights cast direct light on all working surfaces and make sure you have a good view of everything. The innovative Ace panel provides wide-area light without forming shadows. It is quickly and easily mounted using the supplied Velcro pads, or is inserted in the permanently bolted clip holder. The basic set can be extended to a total of three panels, so that larger surfaces can also be illuminated. The system can be switched and dimmed as you wish by means of a touch sensor.
- Large-area lighting for optimum illumination of the working surface
- Single panel for extending the basic Ace set
- Energy-saving LED technology conserves up to 80% energy in comparison to conventional filament lamps
- Color temperatur: 2700K - Warm white
- Incl. 20 cm connecting cable
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 100 x B: 300 x T: 7 mm |
| net weight | 261 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | angular |
| Colour | White, Satin |
| Material | Metal, Plastic |
| Connections | |
|---|---|
| Plug-and-socket connector | Plug-and-socket connector |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 520 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Luminous flux LED module | 580 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | with touch dimmer |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 7,5 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 46.5 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | Yes |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class III |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 3 Lightsource is not replaceable, the complete lighting must be replaced.|4 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 24 V |
| Voltage type | DC |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| MM symbol | MM symbol |
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |





















