Article-No.:
71109
LED Wall light3-Step-Dim
Hulda USB C
3000K 130lm 230V 2,5W dimmable Black matt
3000K 130lm 230V 2,5W dimmable Black matt
£85.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- 230V wall light
- Optimal suitable as reading lamp
- USB Type-C charging socket for fast charging (10 watts charging power)
LED Wall light 3-Step-Dim Hulda USB C 3000K 130lm 230V 2,5W dimmable Black matt
The Hulda wall-mounted reading light in matt black is a real highlight for any modern room. With its swivelling and flexible light head, it provides focused light that is perfect for reading. The light can be dimmed in three stages, allowing the brightness to be individually adjusted. The USB Type-C charging port at the side enables fast charging of electronic devices, such as smartphones or tablets, directly on the light. Thanks to its timeless design, the Hulda wall-mounted reading light blends seamlessly into any interior design and is especially well-suited for placement by the bed. The installation is incredibly simple: Simply plug it into the socket and you're ready to go. The lighting can be conveniently controlled with the on/off switch on the light.
- 230V wall light
- Optimal suitable as reading lamp
- USB Type-C charging socket for fast charging (10 watts charging power)
- Efficient LED technology
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 180 x B: 65 x T: 82 mm |
| net weight | 681 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Black matt |
| Material | Metal |
| Textile cable | Textile cable |
| Connections | |
|---|---|
| Plug | Euro flat plug (type C-CEE 7/16) |
| USB port | USB-C |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | G |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 130 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Colour temperature | Warm white, 3000 K |
| Luminous flux LED module | 200 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | dimmable in 3 steps with integrated switch |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 2,5 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Swivel range | 90 ° |
| Incandescent Equivalent | 20.7 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | rotating and tilting |
| Dimmable | Yes |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 2 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by electrician.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 14 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |





















