Article-No.:
28910
Low voltage reflector
Juwel
GU5,3 12V 230lm 3W 2700K Silver
GU5,3 12V 230lm 3W 2700K Silver
£7.00*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Directional light
- Reflector
- Long lifetime: 15,000 h
Low voltage reflector Juwel GU5,3 12V 230lm 3W 2700K Silver
Reflector light bulbs for directed light in spotlights, spots and downlights. The Paulmann LED light bulbs with the Eye friendly label emit gentle-on-the-eyes, comfortable light. lights help create eye comfort – while working, reading, or relaxing.
- Directional light
- Reflector
- Long lifetime: 15,000 h
- Dimmable

| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 50 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 48 mm |
| net weight | 43 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Light source shape | Reflector |
| Colour | Silver |
| Material | Plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) | G |
| Energy consumption | 3 kWh_1000h |
| Service life | |
|---|---|
| Lamp lumen maintenance factor 6000h | 85 % |
| luminous flux at the end of lamplife | 93 % |
| Number of switching cycles >= | 50000 |
| Lifetime | 15000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 230 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Beam angle | 38 ° |
| Colour temperature | Warm white, 2700 K |
| Colour consistency (SDCM) | 6 |
| Luminous intensity | 520 cd |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 3 W |
| light source property | Light source |
| Incandescent Equivalent | 26 W |
| Base/Socket | GU5,3 |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 12 V |
| Transformer | |
|---|---|
| apparent power | 4 VA |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |





















