MaxLED 500LED Strip
Basic set 5m Neutralwhite
17W 550lm/m 4000K 30VA
17W 550lm/m 4000K 30VA
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Complete set incl. strip and power supply
- The high-efficiency LED strip consumes 40% less energy at the same light output
- Color temperatur: 4000K - Neutral white
MaxLED 500 LED Strip Basic set 5m Neutralwhite 17W 550lm/m 4000K 30VA
- Complete set incl. strip and power supply
- The high-efficiency LED strip consumes 40% less energy at the same light output
- Color temperatur: 4000K - Neutral white
- Can be shortened as required
- Rear self-adhesive for simple installation
- Dimmable with MaxLED dim/switch controller
- Individual design options
- Simple plug-in system for easy installation
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 1,5 x B: 12,5 mm |
| Length | 5 m |
| Shortenability Strips | 125 mm |
| net weight | 299 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Material | Metal, Plastic |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Universal |
| Length max. | 10 m |
| Connections | |
|---|---|
| Plug | Euro flat plug (type C-CEE 7/16) |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | D |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 2750 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Lumens per metre | 550 lm/m |
| Colour temperature | Neutral white, 4000 K |
| Luminous flux LED module | 2750 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Dimming Control | with optional system components |
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 17 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | Yes |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Number of LED's per meter | 64 |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 18,5 W |
| Voltage | 230/24 V |
| Voltage type | AC / DC |
| Transformer | |
|---|---|
| Transformer power range | 30 VA |
| Transformer height | 30 mm |
| Transformer width | 43 mm |
| Transformer depth | 140 mm |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |








































