Article-No.:
79740
NeordicPendant light
Edla
E27 max. 20W Smoke glass/Cork/Black dimmable Glass/Cork/Metal
E27 max. 20W Smoke glass/Cork/Black dimmable Glass/Cork/Metal
£106.00*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Luminaire in the “Urban Jungle” style
- Can be combined with all Neordic luminaires
- Cable with fabric sheath
Neordic Pendant light Edla E27 max. 20W Smoke glass/Cork/Black dimmable Glass/Cork/Metal
A trendy mixture of smoke glass, cork and black metal: the Edla pendant light stands for cosy lighting with a jungle look. You can easily create lighting accents in all rooms. Create your own individual living atmosphere by combining it with other series. Depending on the light bulb used, the lamp is dimmable.
- Luminaire in the “Urban Jungle” style
- Can be combined with all Neordic luminaires
- Cable with fabric sheath
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
- Can be integrated in the URail system together with the accessories listed in the tab
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 180 mm |
| glass length | 260 mm |
| Pendulum length range | 125 cm |
| Canopy depth | 25 mm |
| Canopy width | 100 mm |
| net weight | 945 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Cork, Black, Smoke glass |
| Material | Metal, Glass, Cork |
| Textile cable | Textile cable |
| Collection | Trend Urban Jungle |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | height adjustable |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp used. |
| Maximum wattage range | max. 20 W |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



























