Article-No.:
79725
NeordicPendant light
Esben
E27 max. 20W Clear/Brushed brass dimmable Glass/Metal
E27 max. 20W Clear/Brushed brass dimmable Glass/Metal
£61.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Luminaire in the “Urban Jungle” style
- Can be combined with all Neordic luminaires
- Cable with fabric sheath
Neordic Pendant light Esben E27 max. 20W Clear/Brushed brass dimmable Glass/Metal
A trendy mixture of clear glass and brushed brass: the Esben pendant light stands for cosy lighting with a jungle look. You can easily create lighting accents in all rooms. Create your own individual living atmosphere by combining it with the Esben table light or other series. Depending on the light bulb used, the lamp is dimmable.
- Luminaire in the “Urban Jungle” style
- Can be combined with all Neordic luminaires
- Cable with fabric sheath
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
- Lamp tip: Crown mirror lamps look good and guarantee glare-free light
- Can be integrated in the URail system together with the accessories listed in the tab
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 200 mm |
| glass length | 180 mm |
| Pendulum length range | 110 cm |
| Canopy depth | 25 mm |
| Canopy width | 100 mm |
| net weight | 794 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Brushed brass, Clear |
| Material | Metal, Glass |
| Textile cable | Textile cable |
| Collection | Trend Tropical Scandi, Trend Urban Jungle |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | height adjustable |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp used. |
| Maximum wattage range | max. 20 W |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
































