Article-No.:
79733
NeordicPendant light
Menja
E27 max. 20W White/Brushed brass dimmable Glass/Metal
E27 max. 20W White/Brushed brass dimmable Glass/Metal
£50.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Luminaire in the “Urban Jungle” style
- Can be combined with all Neordic luminaires
- Cable with fabric sheath
Neordic Pendant light Menja E27 max. 20W White/Brushed brass dimmable Glass/Metal
A trendy mixture of satined glass and brushed brass: the Menja pendant light stands for cosy lighting with a jungle look. You can easily create lighting accents in all rooms. Create your own individual living atmosphere by combining it with other series. Depending on the light bulb used, the lamp is dimmable.
- Luminaire in the “Urban Jungle” style
- Can be combined with all Neordic luminaires
- Cable with fabric sheath
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
- Can be integrated in the URail system together with the accessories listed in the tab
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 200 mm |
| glass length | 260 mm |
| Pendulum length range | 110 cm |
| Canopy depth | 25 mm |
| Canopy width | 100 mm |
| net weight | 1122 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | spherical |
| Colour | White, Brushed brass |
| Material | Metal, Glass |
| Textile cable | Textile cable |
| Collection | Trend Tropical Scandi, Trend Urban Jungle |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Ceiling mounting |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | E27 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | height adjustable |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp used. |
| Maximum wattage range | max. 20 W |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |























