Article-No.:
71063
Selection BathroomWall light
Gove
IP44 G9 230V max. 3x20W dimmable Chrome/Satin
IP44 G9 230V max. 3x20W dimmable Chrome/Satin
£76.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Even room light based on cutting-edge LED technology
- IP44 splash-protected for bathrooms and similar rooms
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
Selection Bathroom Wall light Gove IP44 G9 230V max. 3x20W dimmable Chrome/Satin
The three-flame ceiling light from the Gove series with its timeless, elegant ball shape in Chrome, Satin creates a perfect marriage of light and design in your bathroom. The oblong shape of this light looks particulalrly well when positioned to the left and right of the mirror. Its special splash protection makes the light a perfect choice for use in bathrooms. The bathroom lights from the Gove series represent stylish elegance. Combining several lights from the Gove series will let you create a harmonious light design in your bathroom. Any lamp with a G9 base and a maximum output of 20 W will fit these lights. Depending on the light bulb used, the lamp is dimmable.
- Even room light based on cutting-edge LED technology
- IP44 splash-protected for bathrooms and similar rooms
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 100 x B: 400 x T: 80 mm |
| net weight | 677 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | elongated |
| Colour | Chrome, Satin |
| Material | Metal, Glass |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | G9 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp used. |
| Maximum wattage range | max. 3x20 W |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class I |
| Number of component parts | 3x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



























