Article-No.:
71077
Selection BathroomWall light
Luena
IP44 E14 230V max. 2x20W dimmable Chrome/Glass
IP44 E14 230V max. 2x20W dimmable Chrome/Glass
£91.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- IP44 splash-protected for damp rooms
- Connected directly to 230V wall socket
- Don’t forget: Be sure to include a suitable lamp with your order (E14, max. 20 watts)
Selection Bathroom Wall light Luena IP44 E14 230V max. 2x20W dimmable Chrome/Glass
The wall light from the Luena design series, featuring IP44 splash protection, is a real highlight for every bathroom. Its combination of pure elegance and sheer lightness creates a unique atmosphere in any room. A touch of luxury and elegance paired with state-of-the-art LED technology makes this wall light an outstanding eye-catcher. The Luena is not only suitable for private bathrooms and guest WCs, but also for professional use in hotels and restaurants. The light is emitted upwards to create pleasant lighting in the room. The wall light Luena is for light bulbs with an E24 base up to max. 20 watts Depending on the light bulb used, the lamp is dimmable.
- IP44 splash-protected for damp rooms
- Connected directly to 230V wall socket
- Don’t forget: Be sure to include a suitable lamp with your order (E14, max. 20 watts)
- Decorative light effects set the wall in scenes
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 100 x B: 380 x T: 125 mm |
| net weight | 1204 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | cylindrical |
| Colour | Glass, Chrome |
| Material | Metal, Glass |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Base/Socket | E14 |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp used. |
| Maximum wattage range | max. 2x20 W |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class I |
| Number of component parts | 2x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |


























