Article-No.:
94633
ULineBelt
Bol Starterset
5m 12W Black
5m 12W Black
£219.00*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Set with attractive price advantage
- ULine belt-system starter set
- ULine belt-system luminaire incl. assembly instructions
ULine Belt Bol Starterset 5m 12W Black
The Bol Starter Set is the perfect introduction to the ULine system. It is available at a discounted price and includes the Bol pendant luminaire, a 5-metre-length black belt, clamps, the straight bracket, end caps, cover caps, a power supply, a transformer cover and a transformer. All components are perfectly matched and allow for straightforward installation. Additional luminaires and brackets can be added individually to tailor the lighting design perfectly to your own needs and room designs. The ULine belt system is an innovative solution for unique lighting experiences in rooms of all sizes and enables targeted lighting effects on walls, ceilings and floors.
- Set with attractive price advantage
- ULine belt-system starter set
- ULine belt-system luminaire incl. assembly instructions
- Invisible 48V power supply for a clean look without visible wires
- Includes 1x Bol pendant luminaire, 5 m belt in black, 4x clamps, 2x straight brackets, 2x end caps, 2x cover caps, power supply, transformer cover and 60 W transformer.
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 250 mm |
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 40 mm |
| Length | 5 m |
| net weight | 2465 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Black |
| Material | Plastic, Aluminium |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency (spectrum A-G) (LED Module) | F |
| Service life | |
|---|---|
| Lifetime | 30000 h |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Nominal luminous flux | 335 lm |
| Color rendering index | > 90 Ra |
| Colour temperature | Warm white, 3000 K |
| Luminous flux LED module | 1245 lm |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | yes |
| Component parts | 12 W |
| light source property | Light source integrated (non-replacable) |
| Incandescent Equivalent | 85 W |
| Technique | LED |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | No |
| Maximum wattage range | max. 60 W |
| IP protection | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of component parts | 1x |
| Number of LED's per meter | 6 |
| Replacable | 2 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by electrician.|5 Control gear is replaceable without damage the lighting fixture by electrician. |
| Power consumption | 14 W |
| Voltage | 230/48 V |
| Transformer | |
|---|---|
| Transformer power range | 60 VA |
| Transformer height | 29 mm |
| Transformer width | 43 mm |
| Transformer depth | 137 mm |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |



























