Article-No.:
97648
URailConnector
L-part
62x62mm max. 1000W Chrome matt
62x62mm max. 1000W Chrome matt
£19.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Surface/color: Chrome matt
- URail L cover incl. assembly instructions
URail Connector L-part 62x62mm max. 1000W Chrome matt
You can design L-shaped installations with this connector. It is one of many modular parts from the URail series. Used together with additional components, it allows you to design your own ideal personal 230 volt URail rail system. The system is designed for a total output of 1,000 W and for the operation of LED lights, lights with energy-saving light bulbs and halogen lights.
- Surface/color: Chrome matt
- URail L cover incl. assembly instructions
| Dimension | |
|---|---|
| Dimensions (Height x Width x Depth) | H: 18 x B: 62 x T: 62 mm |
| Usable length | 29 mm |
| net weight | 44 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Colour | Chrome matt |
| Material | Metal, Plastic |
| Installation | |
|---|---|
| Installation site (recommendation) | Ceiling mounting |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Technique | Accessories without bulbs |
| Adjustability | fixed |
| Maximum wattage range | max. 1000 W |
| Replacable | 7 not concerned. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| 850°C test | 850°C test |
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |


















