Article-No.:
92483
Downlight
Choose Basic Set Rigid
IP44 round 78mm max. 3x10W 230V dimmable Brushed brass
IP44 round 78mm max. 3x10W 230V dimmable Brushed brass
£26.95*
Prices incl. Standard rate VAT
Ready to ship, delivery within 2-3 working days
- Set of 3 mounting rings
- For combination with Choose! coin sets
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
Downlight Choose Basic Set Rigid IP44 round 78mm max. 3x10W 230V dimmable Brushed brass
The rigid mounting rings in the colour Brushed brass are compatible with all light bulbs from the Choose series. Thanks IP44 splash protection, they are also suitable for wet rooms. Choose lets you combine the recessed lights you want. The recessed lights can be linked unlimited times, no transformer is needed and all light bulbs are replaceable. Depending on the light bulb used, the lamp is dimmable.
- Set of 3 mounting rings
- For combination with Choose! coin sets
- Don’t forget: Include a suitable lamp in your order!
| Dimension | |
|---|---|
| Diameter | 78 mm |
| Built-in diameter | 68 mm |
| Mounting depth | 30 mm |
| installation depth to | 60 mm |
| Depth of hollow wall | 15-45 mm |
| net weight | 333 g |
| Design and Material | |
|---|---|
| Form | round |
| Colour | Brushed brass |
| Material | Aluminium |
| Stainless | stainless alu |
| Lamp Features | |
|---|---|
| Inclusive lamp | no |
| light source property | Without light source |
| Technique | Lamp without bulb |
| Adjustability | fixed |
| Dimmable | The luminaire is dimmable, and the dimming capability depends on the type of lamp and ballast used. |
| Maximum wattage range | max. 3x10 W |
| IP protection | IP44 |
| Number of component parts | 3x |
| Replacable | 1 Lightsource is replaceable without damage the lighting fixture by enduser. |
| Voltage | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| Accessories | |
|---|---|
| Radio control included | no |
| Labelling | |
|---|---|
| MM symbol | MM symbol |
| WEEE-Reg.-No | DE 39236390 |
























